Themes - Twenty Twenty-Three - en to fa translation catalogue (75 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
fa: قالب دوهزارو بیست و سه (2023) برای استفاده از ابزارهای طراحی معرفی شده جدید در وردپرس 6.1 ایجاد شده است. با یک پایه تمیز و خالی به عنوان نقطه شروع، این قالب پیش فرض شامل ده استایل برای تغییر است که توسط اعضای جامعه وردپرس ایجاد شده است. چه بخواهید یک وب‌سایت پیچیده یا یک وب سایت بسیار ساده ایجاد کنید، می‌توانید آن را به سرعت و به طور مستقیم از طریق استایل های همراه انجام دهید یا خودتان به ایجاد و سفارشی‌سازی کامل آن بپردازید.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Three
fa: دو هزار و بیست و سه

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
fa: متای نوشته

[ctx: Template part name]
en: Footer
fa: پاورقی

[ctx: Template part name]
en: Header
fa: سربرگ

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
fa: منبع فونت Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
fa: فونت سیستم

[ctx: Font family name]
en: Inter
fa: اینتر

[ctx: Custom template name]
en: 404
fa: ۴۰۴

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
fa: وبلاگ (جایگزین)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
fa: خالی

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
fa: نامی برای تغییر استایل (نجوا)

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
fa: سومی تا دومی تا اولی ثابت

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
fa: اولی تا دومی تا سومی ثابت

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
fa: اولی تا دومی تا سومی

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
fa: شربت (نام استایل)

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
fa: بزرگ x2

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fa: بسیار  بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Medium
fa: میانه

[ctx: Font size name]
en: small
fa: کوچک

[ctx: Space size name]
en: 7
fa: ۷

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
fa: گام صدا (نام استایل)

[ctx: Gradient name]
en: Dots
fa: نقطه‌چین

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
fa: پایه تا اولی

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
fa: سوم تا دومی

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
fa: دومی تا اولی

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
fa: اولی تا دومی

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
fa: زیارت (نام استایل)

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
fa: بسیار بسیار بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Huge
fa: خیلی بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Normal
fa: معمولی

[ctx: Font size name]
en: Tiny
fa: ریز

[ctx: Space size name]
en: 6
fa: ۶

[ctx: Space size name]
en: 5
fa: ۵

[ctx: Space size name]
en: 4
fa: ۴

[ctx: Space size name]
en: 3
fa: ۳

[ctx: Space size name]
en: 2
fa: ۲

[ctx: Space size name]
en: 1
fa: ۱

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
fa: گل بهار( نام استایل)

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
fa: انگور(نام استایل)

[ctx: Style variation name]
en: Electric
fa: برق(نام استایل)

[ctx: Style variation name]
en: Canary
fa: قناری(نام استایل)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
fa: فیلتر پیشفرض

[ctx: Style variation name]
en: Block out
fa: جلوگیری(نام استایل)

[ctx: Color name]
en: Tertiary
fa: سومی

[ctx: Color name]
en: Secondary
fa: دومی

[ctx: Color name]
en: Primary
fa: اولی

[ctx: Color name]
en: Contrast
fa: کنتراست

[ctx: Color name]
en: Base
fa: پایه

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
fa: اولی تا سومی

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
fa: سومی تا اولی

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
fa: اولی تا دومی تا اولی

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
fa: دومی تا اولی

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
fa: بادمجان(نام استایل)

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
fa: برچسب‌ها:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
fa: توسط

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
fa: در

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
fa: منتشر شده

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
fa: متای نوشته

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: پوزش، اما چیزی با عبارت‌های جستجوی شما هم‌خوانی پیدا نکرد. لطفاً بار دیگر با کلیدواژه‌هایی متفاوت آزمایش کنید.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
fa: محتوای پنهان بدون نتیجه

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
fa: محتوای پنهان

en: Search
fa: جستجو

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
fa: جست‌وجو...

[ctx: label]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
fa: این صفحه یافت نشد.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
fa: صفحه 404 پنهان

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، ایجاد شده با %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
fa: پاورقی پیش‌فرض

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
fa: در تماس باشید

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
fa: آیا توصیه کتاب دارید؟

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
fa: دعوت برای تماس

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fa: تیم وردپرس
